Artikkel

Et vedlager er også god varmeberedskap

Publisert: 30/01/2025
Av: Øyvind Stranna Larsen

Folk anskaffer jo ved først og fremst for daglig oppvarming gjennom vinteren. Men hver eneste vinter skjer det strømbrudd. De som har vedovn og vedlager blir i langt mindre grad rammet enn forbrukere som kun baserer seg på elektrisk oppvarming.

Myndighetene har de siste årene minnet oss på hvor viktig det er med en viss egenberedskap. Vi bør ha et minimum av beredskapsmat i boligen, noe vann, samt ved i boliger med vedovn.

Og vedovnen som beredskapsvarme, det har mange erfart nytten av de siste årene. For strømbrudd skjer, og da blir det raskt kaldt i boliger og hytter hvis man ikke har vedfyring.  Med god varme i en vedovn kan man også skaffe seg varm mat og varmt drikke sjøl om strømmen er borte. Vedovn og et vedlager er derfor viktig i beredskapssammenheng, spesielt når strømmen blir borte på en svært kald vinterdag.

© 2025 Norsk Ved - Forum for vedprodusenter AS. Org.nr: 918 090 495