Før innføring av elektrisitet her i landet var man avhengig av vedfyrte bakerovner og komfyrer for baking mm. Men i 1877 fikk vi den første bruk av elektrisitet i Norge.
Dette skjedde i Fredrikstad ved Lisleby Brug. Her satte man opp elektrisk belysning. Og utover på 1900-tallet tok elektrisiteten over for alvor. Vedfyrte komfyrer blei erstattet av elektriske, de gamle vedfyrte bakerovnene enten revet eller stående ubrukt. Men det var nok mange som syntes det var noe spesielt med matvarer laget på vedvarme. Ikke minst bakervarer.
De siste årene har derfor bakerovnene fått sin renessanse. På gårdsbruk har gamle tradisjonsrike bakerovner av murstein blitt tatt i bruk. Dessuten har vi fått et stort tilbud av bakerovner på markedet, fra de minste mobile på hjul til de store. Og folk koser seg med både bakervarer, pizza og øvrige matretter fra vedfyrte bakerovner. Kanskje serveringen 17. mai i år kan foregå rett fra en vedfyrt bakerovn.