Artikkel

Nå tilbyr vedprodusentene rå bjørk, for kundenes stabling og tørking.

Publisert: 27/04/2026
Av: Øyvind Stranna Larsen, fagansvarlig Norsk Ved Forum for vedprodusenter
Denne vedprodusenten på Tyristrand på Ringerike tilbyr rå ved.

Nå på våren går vedmaskinene for fullt. Vedprodusenter fyller sekk etter sekk med kvalitetsved for salg utover høsten og vinteren. Men noen kjører vedkubbene rett fra vedmaskinen over i en henger og selger rå ved. Den tilbyes rimeligere enn tørr ved.

Vedproduksjon krever mye arbeid. For en del starter det allerede ute i skogen med hogst av råvirke. Deretter følger transport til vedproduksjonsplassen, stokkene skal gjennom vedmaskinen og ofte sendes kubbene deretter i en storsekk på 1000 eller 1500 liter. Dette er tunge sekker som sjølsagt krever traktor el. for videre forflytning til tørkeplass. Og så må vedprodusenten sørge for god overdekking av sekkene slik at veden er skikkelig tørr før videre transport til kunde.

Men noen vedprodusenter sløyfer en del av denne produksjonsprosessen, vedkubber kjøres rett i henger og så ut til kunde. Det sparer både tid og kostnader og slik rå ved kan derfor tilbys noe rimeligere enn tørr ved. Den rå veden tømmes på et avtalt sted, og så er det opp til kunden å sørge for stablingen. Dette kan være trivelig arbeid for hele familien. Noen velger å lage kunstferdige stabler som flotte elementer i hagen. Og ungene kan sjølsagt få stable sine egne smålag.

© 2026 Norsk Ved - Forum for vedprodusenter AS. Org.nr: 918 090 495