Helt siden de første nordmenn tok landet vårt i bruk har veden vært sentral. Og den måtte sjølsagt være godt tørket før kuldegradene satte inn.
Forfedrene våre benyttet ofte vedreis som tørkemetode, og det gjøres fremdeles. Hoggeren sørger for å slinne deler av stokkene, dvs. noe av barken fjernes med motorsag eller øks. Enten ved at man lager striper i stokkene, eller rett og slett barker deler av den. Derved øker fuktighetstransporten ut fra virket. Deretter benyttes en stubbe eller stein for opplegg av reiset. For det er svært viktig at også de underste stokkene kommer godt opp fra bakken. Ellers vil stokker som ligger direkte på bakken bli utsatt for mugg og få svært dårlig opptørking. Og så er det bare å korslegge stokkene oppover i reiset.
Med skikkelig slinning og godt oppsatte reis på solfylte steder vil man få tørre stokker i løpet av sommeren. Og så kan kapping og kløyving skje på høsten. Men den raskeste tørkingen av ved får man jo med kapping og kløyving umiddelbart etter hogst om våren.